Укр Рус

Дорожня карта євроінтеграційних реформ-2015: громадськість та експерти закликають депутатів до cпівпраці!

5 лютого 2015 р. координатори Інформаційної кампанії «Сильніші разом!» у Верховній Раді провели круглий стіл на тему: «Дорожня карта євроінтеграційних реформ-2015». Організатори заходу поінформували про ключові сфери, в яких після запуску Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом слід впроваджувати економічні реформи – в першу чергу шляхом підготовки та прийняття відповідних законів.

 

Модерував круглий стіл Тарас Качка, в.о. Президента Американської торгівельної палати в Україні, експерт з питань євроінтеграції.

Голова Представництва ЄС в Україні Ян Томбінські підкреслив, що процес реформ – це дуже складний процес, який вимагає професійного підходу та спільної роботи різних структур, і має призвести до системних змін в Україні. Також він наголосив на тому, що Представництво ЄС надасть всю необхідну інформацію і ті експертні напрацювання, які необхідні для прийняття рішень, але не будуть приймати рішення за українців, бо це має бути «праця українців для самих українців».

Навіть попри відкладення до кінця 2015 р. введення в дію Зони вільної торгівлі (Розділ IV), Угода про асоціацію – ефективний інструмент для проведення комплексних реформ, які мають враховувати європейські норми, вимоги та стандарти, а також кращі практики євроінтеграційного поступу інших країн. Угода про асоціацію – насамперед «економічний» документ, 80% якого присвячено опису різнопланових галузевих реформ, що стосуються майже всіх сфер економічної діяльності держави.

Організатори круглого столу у форматі інфографіки презентували Дорожню Карту – перелік та опис ключових євроінтеграційних законопроектів на 2015 рік, прийняття яких важливе для забезпечення імплементації Угоди, зокрема, в частині Зони вільної торгівлі.

«З липня ми почали активно працювати над розробкою законопроектів, частина з яких уже ухвалена. Верховна Рада взяла хорошу динаміку, прийняті ключові закони, щоб наші експортери могли возити українські товари в ЄС. Щоб динаміка зберіглася, зараз для ЗВТ важлива роботи декількох комітетів ВРУ: митного, аграрного, енергетичного, комітету економічної політики та євроінтеграційного. Ці комітети мають об’єднатися і працювати, як п’ять пальців однієї руки, погоджуючи закони», – наголосила Любов Акуленко, координатор Інформаційної кампанії «Сильніші разом!».

Представники експертної спільноти розробили Дорожню Карту єврореформ, необхідних для «запуску» Зони вільної торгівлі – це перелік законотворчих завдань на 2015 рік для Верховної Ради України. Дорожня Карта охоплює реформи в 4-х сферах: митниці, безпечності харчових продуктів, енергетики та антимонопольного законодавства. У кожній з них експерти пропонують депутатам спільно розробити та прийняти низку першочергових євроінтеграційнихзаконопроектів, зокрема:

  • «Про корми»;
  • «Про інформування споживачів стосовно властивостей харчових продуктів»;
  • «Про внесення змін до Митного кодексу України» (щодо імплементації норм Регламентів (ЄС), передбачених статтею 84 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС);
  • «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України, що регламентують порядок переміщення через митний кордон України товарів, на які запроваджено обмеження» (щодо впровадження концепції «Єдиного вікна»);
  • «Про ринок природного газу»;
  • «Про прозорість видобувної галузі»;
  • «Про внесення змін до законодавства України про конкуренцію щодо впровадження методики розрахунку штрафів, що накладаються за порушення законодавства про конкуренцію»;
  • «Про внесення зміни до Закону України «Про захист економічної конкуренції» щодо розгляду заяви про надання дозволу на концентрацію за спрощеною процедурою».

«Законопроект «Про корми» знаходиться на завершальній стадії опрацювання в робочій групі при Мінагрополітики. Його необхідно прийняти, щоб забезпечити побудову національної системи безпечності харчових продуктів відповідно до базового принципу харчового законодавства ЄС, коли безпечність харчового продукту контролюється по всьому ланцюгу «від лану до столу», – зазначила Катерина Онул, радник з харчового законодавства IFC WBG. Водночас К. Онул застерегла народних депутатів від прийняття законопроектів №№1054 і 0906 про державний контроль і мораторій на перевірки, які не враховують зауваження міжнародних експертів і можуть викликати негативну реакцію з боку ЄС.

В реформі митної справи експерт з міжнародної торгівлі Ernst & Young LLC Роберт Зелді наголосив на важливості впровадження спільного транзиту по єдиному транзитному документута «єдиного вікна», щоб експортер міг подати документи один раз в одне місце і одному державному представнику. «Митниця – це останній бар’єр у торгівлі, щоб його подолати замало просто скасувати мита, слід реформувати саму митницю, навести лад у митній вартості товарів – одній з найбільш корупційній і непрозорій процедурі», – вважає Р. Зелді.

«Антимонопольне регулювання в Україні повинне з економічної прокуратури та фіскального органу перетворитися на інституцію по захисту економічної конкуренції із завданням створити базу для саморегулюючої конкуренції», – переконана Лана Сінічкіна, експерт з антимонопольного та конкурентного права, партнер АО «Арцінгер».

Ринок газу в Україні вже скоро регулюватиметься окремим законом, який готувався спільно з європейськими експертами, та вже погоджений Кабміном. Таке сподівання висловила Олена Павленко, експерт з енергетичних реформ«DiXi Group», розповідаючи, що потрібно нагально зробити в енергетичній сфері. Зокрема, цим законом впровадяться повністю нові правила гри: відбудеться відокремлення діяльності з транспортування газу від інших видів діяльності, запровадяться вимоги до сертифікації та затвердження операторів систем транспортування, гарантується захист споживачів, безпека і прозорість.

Отож, перед законотворцями стоїть завдання вдосконалити роботу митниці з метою сприяння розвитку двосторонньої міжнародної торгівлі, вдосконалити національне антимонопольне та харчове законодавство згідно з європейськими практиками і створити прозорі правила в енергетичному секторі.

Наприкінці круглого столу присутні народні депутати, представники дипломатичного корпусу, громадські активісти та експерти підписали Меморандум – зобов’язання підтримувати та спільно забезпечувати швидке прийняття пріоритетних євроінтеграційних законопроектів.

Ознайомитись із інфографікою можна на нашому сайті.

Профіль користувача
×

Інформаційна кампанія "Сильніші разом!", 2015